Colegiul "Sfântul Nicolae" Iaşi

Fii alături de ei!

Status: Inchis

Începând cu luna noiembrie a anului 2013, membrii Colegiului au început o serie de activități dedicate copiilor defavorizați din satele Stânca și Pocreaca din județul Iași.

[ Show more ]

Sumă:

Galantomi:

Donații:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

Toate activitățile au fost încadrate în Proiectul “Fii alaturi de ei!” ce are ca scop susținerea și ajutorarea a aproximativ 50 de copii pentru o dezvoltare personală și socială cât mai bună, care să le permită șanse mai mari de reușită în viață. Deschiderea de noi orizonturi, împărtășirea de noi experiențe și dezvoltarea unor aptitudini și abilități de comunicare prin metode non-formale, prin jocuri și prin implicarea directă în activitățile ce îi vizează, sunt câteva dintre obiectivele proiectului.

Periodic, membrii Colegiului merg in sat și petrec timp împreună sau organizează excursii în municipiul Iași pentru copii. Pentru mulți dintre ei, aceste excursii sunt primele ieșiri din sat, primele interacțiuni cu orașul, primele experiențe formative ce le-ar putea aduce un plus în dezvoltarea lor viitoare.

„Cadoul tău pentru noi, papuceii pentru ei” se încadrează perfect în ideea de bază a proiectului „Fii alaturi de ei”, mai ales pentru că mulți duc lipsă de încălțăminte, majoritatea având doar o pereche pe care o poartă tot timpul, indiferent de anotimp. Legatura cu unul dintre simbolurile Sfântului Nicolae – ghetuțele – și nevoia copiilor din cele două sate poate fi realizată doar cu ajutorul comunității, cu ajutorul tău.